Co to jest VPN? Przewodnik po sieciach VPN

Ostatnią aktualizację wykonano 18 lutego 2022
Jaki darmowy VPN wybrać

Co to jest VPN? Jak ukryć swoją lokalizację i być anonimowym? Zacznijmy od tego czy kiedykolwiek łączyłeś się z publiczną siecią Wi-Fi i zastanawiałeś się czy ktoś może podglądać twoja aktywność w Internecie? Dokładnie tak… dziś nie masz żadnej pewności czy Twoje dane nie wyciekają. W tym artykule przybliżymy Ci pojęcie VPN oraz pomożemy odpowiedzieć na pytanie czy naprawdę potrzebujesz programu VPN.

SPIS TREŚCI

Jak działa VPN?

VPN (ang. „Virtual Private Network”), bądź „Wirtualna Sieć Prywatna”, to narzędzie służące do blokowania dostępu do Twoich danych i plików, których używamy podczas korzystania z sieci. Sieci VPN często przedstawiane są za pomocą tarczy bądź tunelu, gdyż oferują warstwę ochronną dla naszych danych, poprzez które dane te podróżują od nadawcy do odbiorcy (bądź od nas do odwiedzanej strony). Używanie sieci VPN zapewnia bezpieczne przeglądanie stron, gdyż maskuje nasz adres IP, lokalizację, nasz ruch w sieci, itp., gwarantując anonimowość i ochronę przed atakami hakerów.

Połączenie z i bez podłączonej sieci VPN

Gdy jakiekolwiek informacje są przesyłane z naszego urządzenia (telefonu, laptopa, iPada), są one szyfrowane na prywatnym połączeniu, do którego uzyskanie dostępu przez osoby trzecie nie jest możliwe. W ten sposób zabezpieczone są nasze dane przy wykonywaniu płatności online, adres, imię, nazwy użytkownika i hasła, jak i inne różne dane osobowe. Nikt nie może zobaczyć co przeglądamy, ściągamy bądź strumieniujemy – nawet nasz dostawca usługi internetowej. Informacje przesyłane są do stron internetowych przez serwery VPN, zamiast bezpośrednio przez nasze urządzenie.

Anonimowość w sieci jest coraz bardziej w cenie. Przy zmianie IP uzyskujemy wolność serfowania w Internecie, bez obawy, że ktoś nas śledzi i szpieguje. Poza tym mamy możliwość uzyskania dostępu do treści, które w danej chwili są niedostępne w naszym kraju. Program VPN zapewni Ci zupełnie nowy adres IP z kraju z którego tylko zechcesz. Dlatego tak ważne jest aby dostawca posiadał dużą liczbę serwerów na całym świecie. Pamiętaj również, że niektórzy usługodawcy nie zapewniają zindywidualizowanego adresu IP, lecz adres współdzielony z innymi użytkownikami tej samej sieci VPN. 

Darmowy VPN przez 30 dni

Czy warto zainteresować się darmowym programem VPN? Pamiętaj, że taka niepozorna decyzja wiąże się w skrócie przede wszystkim z możliwością sprzedaży twoich danych osobom trzecim, bardzo mała liczbą oferowanych serwerów oraz wszelkimi limitami na dane, torrentowanie czy prędkości. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z VPN od przetestowania programu zamiast pakować się w bezpłatne sieci, zainteresuj się 30dniowym okresem próbnym u znanych i cenionych dostawców. Przykładowo Express VPN oferuje wspomniany 30 dniowy okres z gwarantowanym zwrotem pieniędzy. Jeśli okaże się, że nie jesteś zainteresowany dalszym użytkowaniem programu, dostawcą zwróci Ci 100% Twojej wpłaty. ExpressVPN omija geoblokady i jest bardzo szybki!

Poza bezpieczeństwem otrzymasz nieograniczone prędkości oraz ilość przesyłanych danych, nieograniczony dostęp do usług przesyłania strumieniowego z całego świata i wiele, wiele więcej. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze niż zaufanie bezpłatnym sieciom VPN. Bez problemu znajdziesz w internecie dostawców, którzy oferują bezpłatne programy. 

Więcej o darmowych programach VPN znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje VPN?

Ceny sieci VPN różnią się (często dość znacznie, gdy patrzymy na najdłużej trwające plany), w zależności którego usługodawcę wybierzemy. Poniżej znajduje się ranking sieci VPN wraz z cenami i podstawowymi informacjami.
Program VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Szczegóły oferty
1
NordVPN logo
4.8/5
9.8/10
od
12,59 zł
miesięcznie
30 dni
na zwrot pieniędzy
2
Expressvpn logo
4.2/5
9.2/10
od
$8.82
miesięcznie
30 dni
na zwrot pieniędzy
3
CyberGhost logo
4.3/5
9.3/10
od
€4.12
miesięcznie
45 dni
na zwrot pieniędzy
4
PureVPN logo
4.2/5
9.2/10
od
€1.99
miesięcznie
31 dni
na zwrot pieniędzy
5
safervpn logo
4.1/5
9.1/10
od
$3.66
miesięcznie
30 dni
na zwrot pieniędzy
6
Hide My Ass VPN logo
4/5
8.9/10
od
$3.99
miesięcznie
30 dni
na zwrot pieniędzy

Oczywiście w trakcie roku, zwłaszcza w okresie letnim lub świątecznym, możemy liczyć na różne ciekawe oferty i promocje. Jeśli wybrałeś kilka potencjalnych sieci i nie wiesz na którą się zdecydować, zawsze możesz je w 100% za darmo przetestować. Większość dostawców VPN gwarantuje nam zwrot pieniędzy w okresie co najmniej 30 dni od zakupu usługi. Niektórzy pozwalaja nam wypróbować sieć VPN zupełnie za darmo na 1 do 7 dni. Jeśli zdecydujesz się zmienić dostawcę sieci, masz gwarancję że nic nie stracisz. Najlepszą i najtańszą opcją jest wybór pakietów na dłuższy okres, na przykład na 24 miesiące. Zasada jest taka, że czym dłużej zdecydujesz się korzystać z sieci VPN tym korzystniejsza otrzymasz cenę w przeliczeniu na 1 msc.

Rodzaje, protokoły szyfrowania

Jest wiele różnych protokołów szyfrowania używanych przez sieci VPN, które zapewniają nam ochronę i anonimowość podczas korzystania z sieci domowych lub publicznych sieci Wi-Fi w podróży. Różni dostawcy sieci VPN oferują bardziej lub mniej rozbudowane pakiety – najpopularniejsze i najczęściej używane protokoły szyfrowania to między innymi:

OpenVPN – pakiet oprogramowania, który umożliwia tworzenie sieci połączeń między hostami przez sieć publiczną Internet. Połączenia te są oczywiście zaszyfrowanie dzięki użyciu biblioteki OpenSSL oraz protokołów SSLv3/TLSv1. Oferowane metody uwierzytelniania użytkowników to przede wszystkim: certyfikaty, klucze lub nazwy użytkownika i hasła. OpenVPN uważany jest za bardzo bezpieczny i można go używać na prawie wszystkich urządzeniach obsługujących VPN.

PPTP – jest to protokół komunikacyjny, który przy inicjacji połączenia wykonywanego na porcie 1723, umożliwia tworzenie wirtualnych sieci prywatnych wykorzystując przy tym technologię tunelowania. Tworzenie wirtualnego połączenia z siecią lokalną lub firmową poprzedza zdalne połączenie się do stacji roboczych lub sieci za pomocą Internetu. Najbardziej rozpowszechniony protokół został opracowany przez firmę Microsoft. Jest łatwy w konfiguracji, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Jest to już stary protokół i uznawany za niebezpieczny przy pomocy exploitów może zostać złamany w 2 dni.

L2TP – pojawił się na rynku w 1999 jako uaktualnienie protokołu PPTP. Sam protokół L2TP nie zapewnia żadnego szyfrowania ani poufności dla ruchu przechodzącego przez niego, dlatego jest zwykle implementowany z zestawem uwierzytelniania IPsec (L2TP / IPsec). Nawet jeśli dostawca odnosi się tylko do L2TP lub IPsec (jak niektórzy to robią), prawie na pewno oznacza to L2TP / IPSec. Protokół wykorzystuje port UDP 500. Konfiguracja jest prosta i podobna do konfiguracji PPTP, szybkość działania również jest porównywalna z PPTP.

IKEv2 – IKE to akronim od Internet Key Exchange. To zaawansowany i bardzo bezpieczny protokół. Jego największą zaletą jest świetnie działająca funkcja automatycznego odnawiania utraconego połączenia. W przypadku urządzeń mobilnych, gdy łączymy się z różnymi stacjami bazowymi lub gdy np. jesteśmy w tunelu możemy utracić sygnał i połączenie. Ten protokół radzi sobie doskonale w takich sytuacjach. Raz uruchomiony bez względu na sieć i miejsce zapewnia nam ochronę VPN. Jego druga zaleta to wysoka przepustowość i nie obciążanie łącza.

Kiedy przydaje się VPN?

Wiele osób mogłoby zrobić użytek z korzystania z sieci VPN, aczkolwiek, dla niektórych jest to nieodłączna część ich działalności online.

VPN i biznes

Międzynarodowe firmy, które mają pracowników zatrudnionych na całym świecie, często sięgają po pakiety VPN. Dlaczego? Dzięki szyfrowaniu i zwiększonemu bezpieczeństwu, nikt nie musi się martwić jakie informacje wysyła, skąd i do kogo – wszystko jest zabezpieczone i chronione od nadawcy do odbiorcy; wszyscy zaangażowani użytkownicy, jak i ich dane, pliki i hasła, są pod ścisłą ochroną. Nie tylko to – mają nieograniczony i anonimowy sposób, w jaki mogą się kontaktować bez obaw śledzenia i złośliwych oprogramowani bądź ataków ze strony hakerów.

Użytkownicy publicznych sieci Wi-Fi

Jeśli często korzystamy z darmowych sieci Wi-Fi, znajdujących się np. w barach szybkiej obsługi, restauracjach, na lotniskach lub w hotelach, musimy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne. W wielu przypadkach, nawet kilkuminutowe połączenie z publiczną siecią jest wystarczające, by dać komuś szansę na atak lub wyłudzenie naszych personalnych informacji. Dzięki używaniu VPN, mamy pewność, że nikt nie podejrzy naszej działalności, danych płatnościowych lub innych danych osobistych, których mogliby użyć.

Zapaleni podróżnicy

Jeśli lubimy podróżować i często zdarza nam się korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, które same w sobie są niebezpieczne. Z podróżą wiąże się wiele spraw, które załatwiamy przez Internet – od rezerwowania hoteli i transportu, poprzez kupno biletów, do wrzucania zdjęć i filmików na nasze platformy społecznościowe. VPN jest tu niezbędne, gdyż chroni nasze dane osobowe i zapewnia anonimowość, gwarantując bezpieczeństwo w trakcie korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, gdziekolwiek się znajdujemy.

To nie wszystko – oprócz problemów ze strony darmowych sieci, pojawiają się też cenzury i restrykcje krajowe, które możemy obejść tylko poprzez używanie sieci VPN. Na przykład, jeśli wybierzemy się do Chin, stracimy dostęp do większości platform społecznościowych, wyszukiwarki Google, serwisów do strumieniowania (np. YouTube lub iPlayer) i wiele innych. Jednakże, jeśli zainstalujemy sieć VPN przed wyjazdem, oglądanie filmów i serfowanie po sieci nie będzie utrudnione – nie stracimy do niczego dostępu i będziemy nadal mogli cieszyć się swobodą korzystania z Internetu jak chcemy.

Użytkownicy w sieci domowej

Dlaczego mielibyśmy się martwić o bezpieczeństwo w sieci podczas relaksu w zaciszu swojego domu? Prawda jest taka, że żadne miejsce nie jest „bezpieczne” samo w sobie. Na przykład, jeśli kupimy jedną rzecz przez Internet, przez najbliższe kilka tygodni będą nam się wyświetlać reklamy podobnych produktów i będziemy musieli uporać się z tonami e-maili z ofertami. Ponadto, ktoś nadal może uzyskać dostęp do naszych danych podawanych przy wszelkich płatnościach, bądź adresu. Dzięki używaniu sieci VPN nawet w domu, mamy gwarancję swobody, bezpieczeństwa i anonimowości. Nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych dzieci, gdy grają w gry sieciowe bądź gdy strumieniują YouTube. Dzięki VPN, nasi dostawcy usług internetowych również mają ograniczony dostęp do naszych działalności, co jest dużym plusem, jeśli chodzi o naszą prywatność.

Podsumowując, wszyscy powinniśmy korzystać z VPN, jeśli chcemy być w pełni chronieni i anonimowi podczas korzystania z Internetu – gdziekolwiek, kiedykolwiek.

Czy VPN jest legalny?

Programy VPN są szeroko wykorzystywane do legalnych celów na całym świecie. Organizacje rządowe, osoby prywatne oraz firmy chętnie korzystają z sieci VPN. Rządy używają programów do stworzenia dodatkowej warstwy bezpieczeństwa aby chronić wrażliwe dane, korporacje używają ich przede wszystkim w celu zabezpieczenia swoich miejsc pracy, natomiast osoby prywatne chętnie instalują VPN aby zachować anonimowości online oraz mieć możliwość zmiany IP.
W Polsce korzystanie z VPN jest jak najbardziej legalne. Mowa tutaj oczywiście o wykorzystywaniu VPN do celów zgodnych z prawem. Jeśli wykorzystujemy sieć VPN jako przykrywkę do prowadzenia nielegalnej działalności, to jest to karalne.

Mapa swiata i kraje nie VPN jest zakazany

Niektóre kraje, takie jak Chiny, Iran, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie, mocno ograniczyły korzystanie z VPN. Natomiast Rosja, Białoruś, Korea Północna, Irak, Oman i Turkmenistan, przyjęły przepisy, które całkowicie zabraniają korzystania z VPN.

Ograniczenie dostępu do VPN często idzie w parze ze skrajną cenzurą rządową, taką jak ma to miejsce w Chinach i Rosji. Na pewno słyszałeś o „Wielkiej zaporze ogniowej” w Chinach, jest ona uznawana za największy oraz najbardziej zaawansowany system cenzury internetowej na świecie. To właśnie dzięki niej programy VPN stały się w tym kraju bardzo popularne u mieszkańców i turystów.

Rosja w 2017 zakazała korzystania z wirtualnych sieci prywatnych (VPN) i innych technologii, które umożliwiają anonimowe surfowanie po sieci. Natomiast w 2019 rząd zażądał dostępu do serwerów zlokalizowanych w kraju. Spowodowało to, że niektórzy dostawcy, tacy jak NordVPN, wyłączyli swoje serwery w Rosji.

Blokowanie VPN ma miejsce w krajach, gdzie rządzący nie chcą aby ich obywatele mieli powszechny dostęp do informacji z całego świata. Jednocześnie chcą im również uniemożliwić dzielenia się opiniami o sytuacji wewnątrz własnego kraju.

Jak skonfigurować sieć VPN

Istnieje wiele sposobów konfiguracji. Wszystko zależy od tego, z jakiego urządzenia chcemy korzystać. Poniżej znajdziesz informacje na temat podstawowych instalacji.

Na smartfonie

By włączyć i skonfigurować sieć VPN na naszych telefonach musimy:

  1. Kup oferowany pakiet przez wybranego dostawcę sieci VPN.
  2. Pobierz aplikację ze sklepu Google Play (Android) bądź App Store (iPhone).
  3. Po instalacji, zarejestruj się zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
  4. Skonfiguruj aplikacje VPN zgodnie ze swoimi potrzebami.

Na komputerze, laptopie bądź innym mobilnym urządzeniu

By korzystać z usług VPN na naszych komputerach lub laptopach musimy:

  1. Zakupić i zarejestrować się z wybranym usługodawcą sieci VPN, np. NordVPN.
  2. Zalogować się do panelu VPN poprzez nasze konto na stronie usługodawcy, gdzie musimy pobrać program sieci VPN na nasze wybrane urządzenie.
  3. Po instalacji, musimy wybrać kraj, z którym chcemy się połączyć i kliknąć na przycisk „połącz” lub „serwer”, gdzie możemy wybrać poszczególny serwer w danym kraju.

Włączenie i konfiguracja sieci VPN nie jest taka straszna, jaka może się wydawać. Oczywiście, jeśli jesteśmy zaawansowanym użytkownikiem, możemy poprzeglądać ustawienia i pozmieniać różne protokoły etc., według naszych potrzeb. Jest to jednak opcjonalne, gdyż używanie ustawień domyślnych jest najprostszym i bardzo efektywnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla przeciętnego użytkownika.

Zalety korzystania z VPN

Jest wiele zalet korzystania z VPN. Oto kilka z nich:

  • Szyfrowanie danych. Dzięki szyfrowaniu danych przez VPN, dostęp do plików i informacji, które udostępniamy w sieci jest utrudniony. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo, gdyż nikt nie może odszyfrować tych informacji i użyć ich dla własnych celów. Wiele firm, które mają pracowników na całym świecie używa sieci VPN z tego właśnie powodu.
 
  • Zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa podczas używania Internetu. VPN zapewnia praktycznie maksymalny poziom bezpieczeństwa, dzięki wielu dostępnym protokołom.
 
  • Utrudnianie i uniemożliwianie hakerom i organizacjom śledzenia naszej działalności on-line i stron, które odwiedzamy. VPN zagwarantuje że organizacje i ludzie pragnący dowiedzieć się, co przeglądamy nie będą mieli takiej możliwości. Możesz być spokojny, niechciane oferty i reklamy również do ciebie nie trafia.
 
  • Zapewnienie pełnej anonimowości podczas korzystania z sieci. Nikt nie wie, kim jesteśmy i co robimy, zwłaszcza, jeśli prawidłowo wykorzystujemy sieci VPN. Dzięki temu, możemy się czuć bezpiecznie i komfortowo podczas serfowania w Internecie, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
 
  • Możliwość bezpiecznego korzystania z publicznymi sieciami Wi-Fi. Wiele miejsc oferuje publiczne sieci Wi-Fi (McDonald’s jest jedną z najpopularniejszych barów szybkiej obsługi, które oferują nielimitowany i publiczny dostęp do ich sieci). Niestety, nie są one bezpieczne – każdy może łatwo uzyskać dostęp do Twoich danych (płatnościowych, adresu, itp.). Korzystając z VPN, zabezpieczamy się przed tym, dzięki protokołom i szyfrowaniu nawet na publicznych sieciach.
  
  • VPN zapewnia nam dostęp do informacji. W krajach z silnymi restrykcjami, np. w Chinach, wiąże się to z możliwością dostępu do platform społecznościowych, wyszukiwarki Google, itp. bez ograniczeń. Mieszkańcy Rosji i Chin mają bowiem ograniczony dostęp do informacji, które i tak są wyselekcjonowane przez ich rząd, by zapewnić brak oporu bądź „ofensywnych” treści.
 
  • Dodatkowa ochrona. Kiedy używamy sieci VPN na naszych telefonach, blokujemy złośliwe oprogramowania i śledzenie aktywności, które często sprawiają, że jesteśmy podatni na ataki. Dzięki temu, mamy pewność, że nasze dane i oprogramowanie są chronione cały czas.

Często zadawane pytania

Czy masz pytanie dotyczące sieci VPN? Kliknij jedno z najczęściej zadawanych pytań poniżej, aby przeczytać odpowiedź.

Owszem, używanie sieci VPN w Polsce jest całkowicie legalne. Jednakże musimy pamiętać, że VPN to narzędzie. Jeśli będzie ono używane do nielegalnych działalności, jest to kompletnie inna sprawa, lecz samo w sobie nie jest nielegalne.

Sieci VPN są niedozwolone głównie w Rosji i Chinach, gdzie społeczeństwo ma dostęp tyko do wyselekcjonowanych informacji, monitorowanych przez rząd. Przy podróży do kraju z restrykcjami zaleca się zainstalowanie VPN przed wyjazdem, instalacja programu na miejscu będzie niestety już niemożliwa.

Na rynku są dostępne alternatywne opcje, jeśli nie chcemy korzystać z sieci VPN. Tor i Proxy to najpopularniejsze z nich.

Tor (z ang. „The Onion Router”) – przeglądarka Tor jest połączona z losowym serwerem, który usuwa dane adresowania z plików, które wysyłamy lub stron, które odwiedzamy. Dzięki temu, jakiekolwiek informacje, które mogłyby zostać użyte by nas śledzić lub zlokalizować, zostają zniszczone zanim dane dotrą do celu. Tor zapewnia najlepszy poziom anonimowości i bezpieczeństwa. Jest to również darmowa usługa. Musimy jednak pamiętać, że przez jego splamioną reputację co do „dark web”, wiele stron internetowych blokuje dostęp użytkownikom przeglądarki Tor. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie sieci VPN i Tor naraz, dzięki czemu możemy ominąć blokady i pozostać w pełni anonimowi.

Proxy jest bardzo podobne do sieci VPN, aczkolwiek zamiast żądania DNS lub FTP, wysyłamy przez nie tylko i wyłącznie nasz ruch HTTP. Jest to tak zwany pośrednik, między nami a stronami, które odwiedzamy. Dzięki temu, że jest to osobny serwer, posiada swój własny adres IP, jednocześnie maskując nasz własny adres IP. Jest to dużo szybsze rozwiązanie niż używanie Tor, gdyż używa więcej pamięci podręcznej, oszczędzając na użyciu sieci. W przeciwieństwie do Tor, istnieje wiele różnych typów sieci proxy (darmowych, jak i płatnych), włączając SSL, FTP, http, SOCKS i anonimowe proxy.

Także podczas używania serwisów VPN musimy być ostrożni. W zależności w jaki sposób poruszamy się po Internecie, ile danych udostępniamy/wysyłamy i czy wypatrujemy zagrożeń, możemy nadal wpaść w ręce różnych osób, chcących śledzić nasze działania.

Najpopularniejszym oraz najłatwiejszym miejscem, które daje innym postronnym osobom możliwość śledzenia nas, nawet podczas korzystania z VPN, to platformy społecznościowe i wszelakie kampanie próbujące wyłudzić nasze informacje. Pamiętajcie, że warto mieć się zawsze na baczności.

Jednakże, hakerzy i osoby chcące wykraść nasze dane zwykle wybierają osoby, które są łatwymi celami bez żadnej ochrony. Posiadanie VPN zniechęca ich i utrudnia próby śledzenia oraz dostępu do naszych danych. Zachęcamy do wypróbowania i skorzystania z promocyjnych ofert.

Aktulane promocje
Surfshark logo
4.2/5
9.2/10
Taniej o 82%
CyberGhost logo
4.3/5
9.3/10
Taniej o 84%
zdjęcie profilowe
AUTOR
Wojtek Sikora

Jest certyfikowanym programistą i pasjonatem nowinek technicznych. Dzięki swoim zainteresowaniom stał się expertem w dziedzinie testowania oprogramowań. Na co dzień tworzy strony internetowe i rozwiązuje zagadnienia z obszaru optymalizacji stron www.