VPN Android

Ostatnią aktualizację wykonano 27 lutego 2021
Best Android VPN

Nosisz go ze sobą praktycznie wszędzie. Jest Twoim budzikiem, terminarzem, zastępuje szereg narzędzi w wielu codziennych czynnościach, a dodatkowo spełnia się w roli centrum rozrywkowego. Twój smartfon z systemem Android. Obecnie trudno wyobrazić sobie nasze życie bez telefonu z ekranem dotykowym. Smartfon stał się urządzeniem niezastąpionym, które potrafi ułatwić nam funkcjonowanie, szczególnie dzięki dostępowi do Internetu i niezliczonym aplikacjom. A skoro korzystasz z sieci, musisz wiedzieć, że narażasz się na dodatkowe ryzyko. Ale nie martw się. Jeśli nie chcesz, by z Twojego urządzenia mobilnego z Androidem wyciekły jakiekolwiek zdjęcia, filmiki, ani wiadomości, jest na to bezpieczny i sprawdzony sposób. Nazywa się VPN.

Najlepsze aplikacje VPN na Androida w 2021 roku

Rok 2020 dobitnie pokazał światu, jak kruche może być nasze zdrowie i życie, ale też codzienne funkcjonowanie. Pandemia COVID-19 zweryfikowała przyzwyczajenia kilku miliardów ludzi. Obostrzenia i ograniczenia w powszednim życiu, a w końcu również i kompletne lockdowny, przyczyniły się do przeniesienia nie tylko kontaktów międzyludzkich, ale nawet całych biznesów do Internetu. Wzrosło jednocześnie wykorzystanie urządzeń mobilnych z Androidem: smartfonów, tabletów czy smartwatchy.

Ponieważ każdy Twój ruch online pozostawia po sobie ślad, zabezpiecz swoje urządzenie z Androidem, by zyskać większą anonimowość i ukryć swoje dane przed hakerami. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, telefon towarzyszy Ci niemal w każdej sytuacji. Korzystając z transferu danych lub podłączając się pod publiczne sieci Wi-Fi, narażasz się na ataki cyberprzestępców, którzy są w stanie wykraść nie tylko Twoje prywatne fotki, ale również informacje o Twoich kontach bankowych i kartach kredytowych. Z pomocą przychodzą specjalne programy do szyfrowania połączenia, zwane VPN, czyli Virtual Private Network (ang. Wirtualna Sieć Prywatna). Przyjrzyjmy się bliżej, jakie są najlepsze aplikacje VPN na Androida w 2020 roku.

Aktulane promocje
Surfshark logo
4.5/5
9.5/10
Taniej o 81%
CyberGhost logo
4.3/5
9.3/10
Taniej o 77%

Jak wybrać aplikację VPN na Androida?

Jeżeli zdecydowałeś, że bezpieczeństwo w sieci, również podczas korzystania z urządzenia z systemem Android, jest dla Ciebie ważne, to warto zastanowić się jak wybrać odpowiednią aplikację VPN. Podczas przeglądania sklepu Google Play, warto zwrócić na parę elementów, które pomogą Ci znaleźć to, czego szukasz.

Wybieramy rzetelnych usługodawców

Aplikacje, które mają słabe oceny, niską średnią gwiazdek, małą ilość pobrań i recenzji, możesz śmiało pominąć. Skup się raczej na pozycji danej aplikacji w sklepie Google Play. Mamy na myśli jak wysoko widnieje nazwa danej apki podczas szukania VPN. Sugerujemy również zapoznać się z oficjalną stroną internetową producenta, byś koniec końców mógł polegać na własnym zdaniu, a nie opinii innych użytkowników. Dzięki temu dokonasz samodzielnego wyboru najlepszej aplikacji VPN.

Sprawdź ceny aplikacji

Podczas poszukiwań odpowiedniego VPN, natkniesz się na dwie kategorie produktów. Część aplikacji jest darmowa, inne płatne. Pewnie, nikt Cię nie zmusza do wydawania pieniędzy w Google Play. Darmowe aplikacje VPN mają jednak kilka wad. Przede wszystkim, zbierają dane na temat użytkowników, często sprzedając je innym firmom. Jeżeli zależy Ci na swojej anonimowości i ochronie w sieci, a nie chcesz, żeby ktoś wiedział o Tobie za dużo, wybierz płatną aplikację VPN. Bardzo często usługodawcy oferują atrakcyjne zniżki i promocje przy wybranych planach taryfowych, więc na pewno się nie wykosztujesz.

Co kryje się za Android VPN?

No dobra, ale po co w ogóle ten VPN na Androida? Z czym to się je? Śpieszymy z odpowiedzią. Najłatwiej porównać Android VPN do tunelu. Wyobraź sobie, że Internet to autostrada, która umożliwia dwukierunkowe przesyłanie informacji. Poruszając się po niej wysyłasz i pobierasz dane. Droga ta jest odkryta, a ustawione wzdłuż niej barierki niekoniecznie chronią poruszających się w obie strony użytkowników. Pojawia się jednak tunel, czyli nasz Android VPN. Korzystając z tunelu, jesteś osłonięty przed światem zewnętrznym, a Twoje dane przemieszczają się alternatywną i bezpieczniejszą drogą. Gdyby nad naszą metaforyczną autostradą leciał helikopter, a w nim zespół hakerów, śledzących Cię i próbujących wykraść Twoje dane, to wjeżdżając do tunelu skutecznie utrudnisz im zadanie.

Sieci VPN dla Androida skutecznie chronią Twoje urządzenie przed przechwyceniem poufnych danych, osłaniając Cię przed zewnętrznymi niebezpieczeństwami jak wspomniany tunel. Zamiast łączyć się bezpośrednio z Internetem, Twój Android korzysta z wirtualnej sieci, zlokalizowanej na jednym z tysięcy serwerów, rozrzuconych po całym świecie. VPN zamienia wysyłane i pobierane informacje na specjalny szyfr, który jest bezużyteczny dla cyberprzestępców. Dzięki temu nie musisz obawiać się o utratę plików i poufnych danych ze swojego Androida. Szczególnie, jeżeli łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi w kawiarniach czy na dworcach. VPN na telefonie zabezpiecza odkryte połączenie, co pozwala Ci na bezstresowe i bezpieczne korzystanie z Internetu w urządzeniu z systemem Android.

Android VPN a wydajność

Choć dzisiejsze smartfony z Androidem są coraz szybsze, a także mają bardziej pojemną pamięć, to warto sprawdzić odpowiednie aplikacje VPN pod kątem ich działania i wpływu na wydajność telefonu. Po zainstalowaniu i rozpoczęciu używania programu do wirtualnych sieci prywatnych, możesz odczuć niewielką różnicę w prędkości pobierania i wysyłania danych. Dzieje się tak głownie podczas łączenia się z najdalej położonymi serwerami. Jeśli zatem wybierasz serwer VPN z drugiego końca świata, musisz liczyć się z nieco wolniejszym działaniem Internetu w telefonie.

Większość aplikacji VPN na Androidzie potrafi również ochronić Twoje połączenie przy używaniu transferu komórkowego. Ataki hackerskie na połączenie z sieciami komórkowymi są rzadkie, ale zdarzają się. Polegają na zmianie pasma LTE lub 3G na przestarzałe połączenie 2G, którego szyfrowanie zostało dawno złamane przez cyberprzestępców. Hakerzy używają do tego specjalnych przenośnych anten do zagłuszania. Przed niepożądanym wyciekiem danych uchroni Cię instalacja aplikacji VPN w swoim telefonie z Androidem.

Jedyną przeszkodą podczas korzystania z VPN w urządzeniu mobilnym z Androidem może być uzyskanie połączenia. Sprawdzając poprawność funkcjonowania poszczególnych aplikacji VPN doszliśmy do wniosku, że nawiązanie połączenia z siecią trwa kilka sekund dłużej, niż gdy robimy to bez użycia jakichkolwiek zabezpieczeń. Na szczęście usługodawcy, odpowiedzialni za działanie aplikacji VPN, stale ciężko pracują nad udoskonaleniem swoich programów. Prawdopodobnie w najbliższym czasie uzyskamy nowe aktualizacje aplikacji, dzięki którym nawiązanie połączenia z VPN na Androidzie będzie błyskawiczne i nie wpłynie negatywnie na wydajność urządzeń mobilnych.

Najlepszy VPN dla Twojego Androida

Powiedzieliśmy już o najważniejszych elementach, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej aplikacji VPN na Androida. Możesz spędzić wiele godzin na testowaniu wszystkich dostępnych apek, żeby wybrać tę jedną jedyną, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Albo możesz skorzystać z naszych propozycji. Bazując na podanych wcześniej wytycznych oraz dogłębnej analizie poszczególnych usług, wybraliśmy dla Ciebie kilka najlepszych aplikacji VPN na Androida, które warto pobrać na swoje urządzenie mobilne w 2020 roku.
4.7/5

Najlepsza dostępna aplikacja dla Androida

Jeżeli ani razu nie spotkałeś się z nazwą ExpressVPN, to chyba czas zagrać w totka. Żarty na bok, aplikacja ExpressVPN jest najbardziej rozpoznawalną usługą VPN na świecie. Swoją pozycję lidera zawdzięcza przede wszystkim wiernym użytkownikom, którzy dzielą się pozytywnymi opiniami i recenzjami aplikacji w Internecie. Podczas przeglądania globalnej sieci trafić można też na szereg reklam i dodatkowych informacji na temat tego usługodawcy. A skoro firmie, stojącej za ExpressVPN, zaufały miliony ludzi na całym świecie, również użytkowników Androida, to warto zaufać temu programowi.

Usługa ExpressVPN jest stale rozwijana i udoskonalana, by sprostać zmieniającym się wymaganiom posiadaczy smartfonów z systemem Android. Aplikacja jest znana i lubiana również dlatego, że cechuje ją świetne wsparcie techniczne i merytoryczne. Za sukcesem ExpressVPN stoi ekipa zawsze pomocnych pracowników obsługi klienta, gotowych pomóc Ci z każdym problemem, jaki mógłbyś napotkać. Wspierani są przez programistów i informatyków, którzy stale pracują nad utrzymaniem bezpiecznych i stabilnych połączeń Twojego Androida z serwerami na całym świecie.

4.8/5

Najpopularniejszy program VPN 

Obecnie NordVPN jest jednym z najbardziej popularnych programów VPN na świecie. Aplikacja przekonuje do siebie prawdziwych estetów, ponieważ jest bardzo ładnie zaprojektowana. Wyróżnia się przede wszystkim użyciem mapy świata, na której rozmieszczone są serwery NordVPN, z których możesz korzystać. Oprócz wizualnego wyboru VPN, możesz też skorzystać z alfabetycznej listy krajów. W parze z designem idzie funkcjonalność i łatwość w poruszaniu się po apce dla Androida. Bardzo przyjemny interfejs powoduje, że NordVPN to bardzo wygodne i łatwe w obsłudze narzędzie do łączenia się z serwerami VPN na całym świecie.

Co więcej, aplikacja NordVPN dla Androida pozwoli Ci cieszyć się dostępem do zagranicznych treści platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy BBC iPlayer. Przykładowo, jeśli wybierzesz połączenie z serwerem amerykańskim, aplikacja NordVPN ukryje Twoją lokalizację, wirtualnie „przenosząc” Cię do Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu bez trudu będziesz mógł uzyskać dostęp do zawartości Netflix US. A wszystko to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

4.3/5

Łatwy w użyciu za niewielkie pieniądze

W 2020 roku rumuński CyberGhost szybko się rozwija i przekonuje do siebie wielu użytkowników, których przyciąga łatwość użycia aplikacji dla Androida. Poprawie uległ sam interfejs aplikacji, który jest teraz taki sam dla wersji mobilnej i komputerowej. Ogromna zaleta usługi to duża liczba serwerów VPN na całym świecie, co pozwala na bezproblemowe i szybkie omijanie blokady geolokalizacyjnej w serwisach streamingowych. CyberGhost domyślnie wybiera serwer VPN położony najbliżej Twojej lokalizacji, byś mógł cieszyć się najlepszą szybkością przesyłania danych.

Aplikacja CyberGhost dla Androida oferuje też kilka przydatnych funkcji. Przede wszystkim chroni przed złośliwym oprogramowaniem malware. Program kompresuje niektóre dane, byś mógł cieszyć się większą wydajnością połączenia internetowego. Co ciekawe, aplikacja VPN nie zachowuje żadnych logów, a także nie zapamiętuje długości sesji czy adresów IP. Jedyna informacja, jaka spływa do bazy danych CyberGhost to czas korzystania z sieci VPN i używana przez Ciebie wersja aplikacji na Androida.

4.1/5

Łatwy w obsłudze i tani VPN

Aplikacja dla Androida spod znaku SaferVPN jest rewelacyjną propozycją dla początkujących, który dopiero zaczynają przygodę z używaniem usług wirtualnych sieci prywatnych. Do niedawna była to mniej znana aplikacja, która w 2020 roku szybko zyskuje na popularności i jest coraz częściej pobierana na telefony z Androidem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim prosta obsługa aplikacji SaferVPN. Interfejs pokazuje nieskomplikowaną mapę świata z zaznaczoną lokalizacją, a pośrodku znajduje się przycisk, służący do połączenia się z konkretnym serwerem VPN.

SaferVPN jest aplikacją płatną, ale dzięki fajnym promocjom, staje się tańszą alternatywą dla ExpressVPN i NordVPN. Co więcej, zakup subskrypcji pozawala korzystać z serwerów VPN na pięciu urządzeniach jednocześnie. Podłączysz się do sieci nie tylko na swoim Androidzie, ale również na komputerze czy konsoli. SaferVPN posiada też serwery dedykowane do odblokowywania treści zagranicznych serwisów streamingowych, których treści podlegają blokadzie regionalnej i nie są dostępne w Polsce. Obsługa klienta również jest dla SaferVPN ważna i stoi na bardzo wysokim poziomie. 

4/5

Niezły zestaw funkcji w jednej aplikacji

O tej usłudze VPN mogłeś nie słyszeć, ale z pewnością znasz firmę, która od paru lat jest właścicielem tej aplikacji. Mowa o czeskiej korporacji Avast, znanej z produkcji programów antywirusowych. W przeszłości HideMyAss oskarżany był nadużycia wobec prywatności użytkowników. Dziś jednak usługodawca proponuje bezpieczne i pewne rozwiązania, jeśli chodzi o szyfrowanie połączenia i korzystanie z VPN. W 2020 roku coraz więcej subskrybentów pobiera aplikację HideMyAss na swojego Androida.

Największą zaletą HideMyAss jest szereg dodatkowych funkcji, które dostępne są w aplikacji. Usługa dla Androida wspiera między innymi bezpieczne korzystanie z międzynarodowych serwisów streamingowych poprzez łączenie się z zagranicznymi serwerami. Pozwala to łatwo i szybko odblokować dostęp do Netflix czy BBC iPlayer, a nawet TVP VOD, jeśli akurat nie ma Cię w Polsce. Przydatną funkcją jest też Kill Switch, automatycznie rozłączający Twoje połączenie z Internetem w przypadku utraty bezpiecznej łączności z serwerem VPN. Aplikacja HideMyAss usprawnia też działanie technologii P2P, a co za tym idzie, wspiera korzystanie z torrentów.

Teraz Twój ruch

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci korzyści, wynikające z używania sieci VPN w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Sprawdź nasze propozycje aplikacji VPN. W zależności od tego, jakimi kryteriami się kierujesz, możesz wybrać darmowy VPN lub postawić na płatną usługę. Niezależnie od tego, która aplikacja najbardziej Ci odpowiada, pora wziąć sprawy w swoje ręce i zabezpieczyć już dziś swoje codzienne przeglądanie Internetu na Androidzie. Do dzieła.

W tym artykule

zdjęcie profilowe
AUTOR
Wojtek Sikora

Jest certyfikowanym programistą i pasjonatem nowinek technicznych. Dzięki swoim zainteresowaniom stał się expertem w dziedzinie testowania oprogramowań. Na co dzień tworzy strony internetowe i rozwiązuje zagadnienia z obszaru optymalizacji stron www.

nordvpn logo

Wypróbuj 100%
za darmo
przez 3 miesiące

Ekskluzywna oferta najlepszego VPN na rynku