5 najlepszych programów VPN na Android w 2022

Ostatnią aktualizację wykonano 07 stycznia 2022
Best Android VPN

Darmowych programów VPN na Android znajdziesz w Internecie setki. Niestety darmowe sieci niosą ze sobą sporo niebezpieczeństw. Poniżej odsyłam Cię do pomocnego artykułu o darmowych VPN gdzie bliżej poznasz ich problem. Wracając do sedna, skoro trafiłeś na naszą stronę jesteś świadomym użytkownikiem, który chce zabezpieczyć swój telefon. Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez telefonu z ekranem dotykowym. Smartfon stał się dziś urządzeniem niezastąpionym, i tak naprawdę bardzo duża cześć naszego życia się w nim znajduje, dlatego też tak ważne jest abyśmy chronili naszą prywatność.

VPN to bezpieczny i sprawdzony program, który nie pozwoli, aby wyciekły jakiekolwiek zdjęcia, filmiki, ani wiadomości z twojego telefonu.  Jeśli szukasz więcej informacji poniżej wypunktowaliśmy co znajdziesz na naszej stronie a już teraz zapraszamy Cię do przetestowania wybranych najlepszych sieci na Android w tym uwaga, znajdzie się sieć naprawdę na najwyższym poziomie, którą można uznać za darmową przez 30 dni okresu próbnego.

SPIS TREŚCI

Obiecany link o darmowych programach VPN znajdziesz tutaj

Najlepsze aplikacje VPN na Androida w 2022 roku

Najlepszy oraz darmowy przez 30 dniowy okres próbny jest bez wątpienia Express VPN.  Bez żadnego ryzyka samodzielnie możesz sprawdzić ich niezawodne prędkości, brak limity danych czy ogólnie wysokie bezpieczeństwo sieci.

Bazując na posiadanej wiedzy oraz dogłębnej analizie poszczególnych usług, wybraliśmy dla Ciebie również kilka innych aplikacji na Androida, które warto pobrać na swoje urządzenie mobilne w 2022 roku.

4.2/5
Aktulane promocje
Surfshark logo
4.2/5
9.2/10
Taniej o 82%
CyberGhost logo
4.3/5
9.3/10
Taniej o 84%

Najlepsza dostępna aplikacja dla Androida

Jeżeli ani razu nie spotkałeś się z nazwą ExpressVPN, to chyba czas zagrać w totka. Żarty na bok, aplikacja ExpressVPN jest najbardziej rozpoznawalną usługą VPN na świecie. Swoją pozycję lidera zawdzięcza przede wszystkim wiernym użytkownikom, którzy dzielą się pozytywnymi opiniami i recenzjami aplikacji w Internecie. Podczas przeglądania globalnej sieci trafić można też na szereg reklam i dodatkowych informacji na temat tego usługodawcy. A skoro firmie, stojącej za ExpressVPN, zaufały miliony ludzi na całym świecie, również użytkowników Androida, to warto zaufać temu programowi.

Usługa ExpressVPN jest stale rozwijana i udoskonalana, by sprostać zmieniającym się wymaganiom posiadaczy smartfonów z systemem Android. Aplikacja jest znana i lubiana również dlatego, że cechuje ją świetne wsparcie techniczne i merytoryczne. Za sukcesem ExpressVPN stoi ekipa zawsze pomocnych pracowników obsługi klienta, gotowych pomóc Ci z każdym problemem, jaki mógłbyś napotkać. Wspierani są przez programistów i informatyków, którzy stale pracują nad utrzymaniem bezpiecznych i stabilnych połączeń Twojego Androida z serwerami na całym świecie.

4.8/5

Najpopularniejszy program VPN 

Obecnie NordVPN jest jednym z najbardziej popularnych programów VPN na świecie. Aplikacja przekonuje do siebie prawdziwych estetów, ponieważ jest bardzo ładnie zaprojektowana. Wyróżnia się przede wszystkim użyciem mapy świata, na której rozmieszczone są serwery NordVPN, z których możesz korzystać. Oprócz wizualnego wyboru VPN, możesz też skorzystać z alfabetycznej listy krajów. W parze z designem idzie funkcjonalność i łatwość w poruszaniu się po apce dla Androida. Bardzo przyjemny interfejs powoduje, że NordVPN to bardzo wygodne i łatwe w obsłudze narzędzie do łączenia się z serwerami VPN na całym świecie.

Co więcej, aplikacja NordVPN dla Androida pozwoli Ci cieszyć się dostępem do zagranicznych treści platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy BBC iPlayer. Przykładowo, jeśli wybierzesz połączenie z serwerem amerykańskim, aplikacja NordVPN ukryje Twoją lokalizację, wirtualnie „przenosząc” Cię do Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu bez trudu będziesz mógł uzyskać dostęp do zawartości Netflix US. A wszystko to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

4.2/5

Łatwy w użyciu za niewielkie pieniądze

W 2020 roku rumuński CyberGhost szybko się rozwija i przekonuje do siebie wielu użytkowników, których przyciąga łatwość użycia aplikacji dla Androida. Poprawie uległ sam interfejs aplikacji, który jest teraz taki sam dla wersji mobilnej i komputerowej. Ogromna zaleta usługi to duża liczba serwerów VPN na całym świecie, co pozwala na bezproblemowe i szybkie omijanie blokady geolokalizacyjnej w serwisach streamingowych. CyberGhost domyślnie wybiera serwer VPN położony najbliżej Twojej lokalizacji, byś mógł cieszyć się najlepszą szybkością przesyłania danych.

Aplikacja CyberGhost dla Androida oferuje też kilka przydatnych funkcji. Przede wszystkim chroni przed złośliwym oprogramowaniem malware. Program kompresuje niektóre dane, byś mógł cieszyć się większą wydajnością połączenia internetowego. Co ciekawe, aplikacja VPN nie zachowuje żadnych logów, a także nie zapamiętuje długości sesji czy adresów IP. Jedyna informacja, jaka spływa do bazy danych CyberGhost to czas korzystania z sieci VPN i używana przez Ciebie wersja aplikacji na Androida.

4.1/5

Łatwy w obsłudze i tani VPN

Aplikacja dla Androida spod znaku SaferVPN jest rewelacyjną propozycją dla początkujących, który dopiero zaczynają przygodę z używaniem usług wirtualnych sieci prywatnych. Do niedawna była to mniej znana aplikacja, która w 2020 roku szybko zyskuje na popularności i jest coraz częściej pobierana na telefony z Androidem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim prosta obsługa aplikacji SaferVPN. Interfejs pokazuje nieskomplikowaną mapę świata z zaznaczoną lokalizacją, a pośrodku znajduje się przycisk, służący do połączenia się z konkretnym serwerem VPN.

SaferVPN jest aplikacją płatną, ale dzięki fajnym promocjom, staje się tańszą alternatywą dla ExpressVPN i NordVPN. Co więcej, zakup subskrypcji pozawala korzystać z serwerów VPN na pięciu urządzeniach jednocześnie. Podłączysz się do sieci nie tylko na swoim Androidzie, ale również na komputerze czy konsoli. SaferVPN posiada też serwery dedykowane do odblokowywania treści zagranicznych serwisów streamingowych, których treści podlegają blokadzie regionalnej i nie są dostępne w Polsce. Obsługa klienta również jest dla SaferVPN ważna i stoi na bardzo wysokim poziomie. 

3.9/5

Niezły zestaw funkcji w jednej aplikacji

O tej usłudze VPN mogłeś nie słyszeć, ale z pewnością znasz firmę, która od paru lat jest właścicielem tej aplikacji. Mowa o czeskiej korporacji Avast, znanej z produkcji programów antywirusowych. W przeszłości HideMyAss oskarżany był nadużycia wobec prywatności użytkowników. Dziś jednak usługodawca proponuje bezpieczne i pewne rozwiązania, jeśli chodzi o szyfrowanie połączenia i korzystanie z VPN. W 2020 roku coraz więcej subskrybentów pobiera aplikację HideMyAss na swojego Androida.

Największą zaletą HideMyAss jest szereg dodatkowych funkcji, które dostępne są w aplikacji. Usługa dla Androida wspiera między innymi bezpieczne korzystanie z międzynarodowych serwisów streamingowych poprzez łączenie się z zagranicznymi serwerami. Pozwala to łatwo i szybko odblokować dostęp do Netflix czy BBC iPlayer, a nawet TVP VOD, jeśli akurat nie ma Cię w Polsce. Przydatną funkcją jest też Kill Switch, automatycznie rozłączający Twoje połączenie z Internetem w przypadku utraty bezpiecznej łączności z serwerem VPN. Aplikacja HideMyAss usprawnia też działanie technologii P2P, a co za tym idzie, wspiera korzystanie z torrentów.

Jak działa program VPN na Android?

Obostrzenia i ograniczenia w powszednim życiu, a w końcu również i kompletne lockdowny, przyczyniły się do przeniesienia nie tylko kontaktów międzyludzkich, ale nawet całych biznesów do Internetu. Wzrosło jednocześnie wykorzystanie urządzeń mobilnych z Androidem: smartfonów, tabletów czy smartwatchy.

Ponieważ każdy Twój ruch online pozostawia po sobie ślad, zabezpiecz swoje urządzenie z Androidem, by zyskać większą anonimowość i ukryć swoje dane przed hakerami. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, telefon towarzyszy Ci niemal w każdej sytuacji. Korzystając z transferu danych lub podłączając się pod publiczne sieci Wi-Fi, narażasz się na ataki cyberprzestępców, którzy są w stanie wykraść nie tylko Twoje prywatne fotki, ale również informacje o Twoich kontach bankowych i kartach kredytowych. Z pomocą przychodzą specjalne programy do szyfrowania połączenia, zwane VPN, czyli Virtual Private Network (ang. Wirtualna Sieć Prywatna).

Najłatwiej porównać Android VPN do tunelu. Wyobraź sobie, że Internet to autostrada, która umożliwia dwukierunkowe przesyłanie informacji. Poruszając się po niej wysyłasz i pobierasz dane. Droga ta jest odkryta, a ustawione wzdłuż niej barierki niekoniecznie chronią poruszających się w obie strony użytkowników. Pojawia się jednak tunel, czyli nasz Android VPN. Korzystając z tunelu, jesteś osłonięty przed światem zewnętrznym, a Twoje dane przemieszczają się alternatywną i bezpieczniejszą drogą. Gdyby nad naszą metaforyczną autostradą leciał helikopter, a w nim zespół hakerów, śledzących Cię i próbujących wykraść Twoje dane, to wjeżdżając do tunelu skutecznie utrudnisz im zadanie.

Sieci VPN dla Androida skutecznie chronią Twoje urządzenie przed przechwyceniem poufnych danych, osłaniając Cię przed zewnętrznymi niebezpieczeństwami jak wspomniany tunel. Zamiast łączyć się bezpośrednio z Internetem, Twój Android korzysta z wirtualnej sieci, zlokalizowanej na jednym z tysięcy serwerów, rozrzuconych po całym świecie. VPN zamienia wysyłane i pobierane informacje na specjalny szyfr, który jest bezużyteczny dla cyberprzestępców. Dzięki temu nie musisz obawiać się o utratę plików i poufnych danych ze swojego Androida. Szczególnie, jeżeli łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi w kawiarniach czy na dworcach. VPN na telefonie zabezpiecza odkryte połączenie, co pozwala Ci na bezstresowe i bezpieczne korzystanie z Internetu w urządzeniu z systemem Android.

Jak wybrać aplikację VPN na Androida?

Jeżeli zdecydowałeś, że bezpieczeństwo w sieci, również podczas korzystania z urządzenia z systemem Android, jest dla Ciebie ważne, to warto zastanowić się jak wybrać odpowiednią aplikację VPN. Podczas przeglądania sklepu Google Play, warto zwrócić na parę elementów, które pomogą Ci znaleźć to, czego szukasz.

Wybieramy rzetelnych usługodawców

Aplikacje, które mają słabe oceny, niską średnią gwiazdek, małą ilość pobrań i recenzji, możesz śmiało pominąć. Skup się raczej na pozycji danej aplikacji w sklepie Google Play. Mamy na myśli jak wysoko widnieje nazwa danej apki podczas szukania VPN. Sugerujemy również zapoznać się z oficjalną stroną internetową producenta, byś koniec końców mógł polegać na własnym zdaniu, a nie opinii innych użytkowników. Dzięki temu dokonasz samodzielnego wyboru najlepszej aplikacji VPN.

Sprawdź ceny aplikacji

Podczas poszukiwań odpowiedniego VPN, natkniesz się na dwie kategorie produktów. Część aplikacji jest darmowa, inne płatne. Pewnie, nikt Cię nie zmusza do wydawania pieniędzy w Google Play. Darmowe aplikacje VPN mają jednak kilka wad. Przede wszystkim, zbierają dane na temat użytkowników, często sprzedając je innym firmom. Jeżeli zależy Ci na swojej anonimowości i ochronie w sieci, a nie chcesz, żeby ktoś wiedział o Tobie za dużo, wybierz płatną aplikację VPN. Bardzo często usługodawcy oferują atrakcyjne zniżki i promocje przy wybranych planach taryfowych, więc na pewno się nie wykosztujesz.

Konfiguracja aplikacji na telefonie

Sama konfiguracja aplikacji jest dziecinnie prosta, niezależnie od systemu operacyjnego w Twoim telefonie. Wystarczy kilka łatwych korków, by cieszyć się bezpiecznym połączeniem z VPN w swoim urządzeniu mobilnym z Androidem:

  1. Po pierwsze, gdy już znajdziesz odpowiednią aplikację dla swoich potrzeb, musisz pobrać ją na swój telefon. Jeśli jest to płatny program, dokonaj subskrypcji i opłaty.
  2. Będąc w posiadaniu danych do konfiguracji VPN w telefonie, przejdź do ustawień systemowych swojego smartfona.
  3. Wyszukaj „Ustawienia sieci i połączeń”, a następnie kliknij sekcję VPN.
  4. Wybierz funkcję dodania PPTP VPN.
  5. Teraz należy wpisać uzyskane dane do konfiguracji połączenia VPN. Wpisz nazwę VPN, serwer VPN, a także (jeśli trzeba) nazwę użytkownika i hasło.
  6. Połącz się ze skonfigurowaną siecią VPN z listy i… gotowe!

Czy aplikacja wpływa na wydajność Twojego telefonu?

Choć dzisiejsze smartfony z Androidem są coraz szybsze, a także mają bardziej pojemną pamięć, to warto sprawdzić odpowiednie aplikacje VPN pod kątem ich działania i wpływu na wydajność telefonu. Po zainstalowaniu i rozpoczęciu używania programu do wirtualnych sieci prywatnych, możesz odczuć niewielką różnicę w prędkości pobierania i wysyłania danych. Dzieje się tak głownie podczas łączenia się z najdalej położonymi serwerami. Jeśli zatem wybierasz serwer VPN z drugiego końca świata, musisz liczyć się z nieco wolniejszym działaniem Internetu w telefonie.

Większość aplikacji VPN na Androidzie potrafi również ochronić Twoje połączenie przy używaniu transferu komórkowego. Ataki hackerskie na połączenie z sieciami komórkowymi są rzadkie, ale zdarzają się. Polegają na zmianie pasma LTE lub 3G na przestarzałe połączenie 2G, którego szyfrowanie zostało dawno złamane przez cyberprzestępców. Hakerzy używają do tego specjalnych przenośnych anten do zagłuszania. Przed niepożądanym wyciekiem danych uchroni Cię instalacja aplikacji VPN w swoim telefonie z Androidem.

Jedyną przeszkodą podczas korzystania z VPN w urządzeniu mobilnym z Androidem może być uzyskanie połączenia. Sprawdzając poprawność funkcjonowania poszczególnych aplikacji VPN doszliśmy do wniosku, że nawiązanie połączenia z siecią trwa kilka sekund dłużej, niż gdy robimy to bez użycia jakichkolwiek zabezpieczeń. Na szczęście usługodawcy, odpowiedzialni za działanie aplikacji VPN, stale ciężko pracują nad udoskonaleniem swoich programów. Prawdopodobnie w najbliższym czasie uzyskamy nowe aktualizacje aplikacji, dzięki którym nawiązanie połączenia z VPN na Androidzie będzie błyskawiczne i nie wpłynie negatywnie na wydajność urządzeń mobilnych.

Teraz Twój ruch

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci korzyści, wynikające z używania sieci VPN w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Sprawdź nasze propozycje aplikacji VPN. W zależności od tego, jakimi kryteriami się kierujesz, możesz wybrać darmowy VPN lub postawić na płatną usługę. Niezależnie od tego, która aplikacja najbardziej Ci odpowiada, pora wziąć sprawy w swoje ręce i zabezpieczyć już dziś swoje codzienne przeglądanie Internetu na Androidzie. Do dzieła.

zdjęcie profilowe
AUTOR
Wojtek Sikora

Jest certyfikowanym programistą i pasjonatem nowinek technicznych. Dzięki swoim zainteresowaniom stał się expertem w dziedzinie testowania oprogramowań. Na co dzień tworzy strony internetowe i rozwiązuje zagadnienia z obszaru optymalizacji stron www.