VPN w telefonie: jak działa i dlaczego warto z niego korzystać

Artykuł został opublikowany 20 stycznia 2022
Co to jest VPN w telefonie

VPN na telefon jest dostępny dla każdego. Poznaj najważniejsze informacje o VPN.

Co to jest VPN w telefonie? Przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa i odblokowania dostępu do materiałów niedostępnych przy klasycznym połączeniu internetowym. W poniższym artykule wprowadzimy Cię w kwestie związane z wyborem właściwej aplikacji na telefon, sposobu konfiguracji VPN w telefonie, a także poruszymy temat najważniejszych powodów, dla których warto pobrać VPN na swój telefon. Opiszemy też sposób działania sieci wirtualnych w twoim smartfonie. Na koniec udowodnimy, że sieci VPN naprawdę chronią Ciebie i Twoje dane, a także przedstawimy kilku renomowanych usługodawców VPN.

SPIS TREŚCI

Więcej informacji na temat sieci VPN w zależności od systemu operacyjnego, znajdziesz tutaj: 

– VPN na Android
– VPN na iPhone (iOS)

Czym jest VPN w telefonie?

Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN, to technologia, która wykorzystuje serwer pośredniczący, dzięki któremu możesz połączyć się z Internetem, jednocześnie zachowując większą prywatność podczas surfowania. Nawet, jeśli Internet służy Ci tylko do czytania wiadomości, każdy ruch w sieci opiera się na obustronnej wymianie danych. Program VPN maskuje nasz obecny adres IP, zmienia go na inny tym samym ukrywając naszą lokalizację oraz nasz ruch w sieci. To swoisty tunel dla naszych danych niewidoczny dla hakerów czy osoby niepowołane. Program szyfruje dane podczas ich przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego w Internecie gwarantując nam anonimowość w sieci.

Sieci VPN stale zyskują na popularności. Coraz więcej użytkowników Internetu decyduje się na korzystanie z wyspecjalizowanych programów do szyfrowania połączenia. Jest to legalna i bezpieczna metoda, by ukryć swoje dane w sieci przed potencjalnym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców.

Wybierz dobrą aplikację

Oprogramowanie telefonu t

Obecnie bardzo cenimy sobie stały dostęp do Internetu na telefonie. Każdy z nas chce przecież być na bieżąco z mediami społecznościowymi, szybko odpowiadać na wiadomości od znajomych w komunikatorach, albo cieszyć się dostępem do muzyki, filmów i gier online. Nic w tym dziwnego, skoro producencie telefonów oferują nam tak wiele, a sieci komórkowe kuszą nas atrakcyjnymi planami taryfowymi, bogatymi w gigabajty Internetu. Warto jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie w sieci. Zanim jednak zabezpieczysz swoje urządzenie podczas internetowych wojaży, przed Tobą najważniejsze zadanie. Wybór odpowiedniej aplikacji. Bez niej ani rusz.

Szukając aplikacji VPN w Google Play na telefonach z systemem Android, w App Store na iPhone’ach, albo w AppGallery na smartfonach marki Huawei, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Na dzień dzisiejszy rekomendujemy sprawdzonego dostawcę NordVPN. 

Polegaj na sprawdzonym dostawcy

Zasugeruj się liczbą pobrań aplikacji, opiniami użytkowników, pozycją usługi w sklepie z aplikacjami. Przed wyborem konkretnego programu na telefon, zapoznaj się ze szczegółami danego VPN na oficjalnej stronie usługodawcy. Być może będzie się bardziej opłacało pobrać program zarówno na smartfona, jak i komputer.

Porównaj ceny aplikacji

Istnieją dwa rodzaje programów VPN na telefon: darmowe i płatne. O ile bezpłatne apki potrafią poradzić sobie z szyfrowaniem połączenia, o tyle my polecamy nie oszczędzać zbytnio na swoim bezpieczeństwie. Dlaczego? Ponieważ płatne aplikacje najczęściej nie zapisują logów i nie sprzedają Twoich informacji innym firmom. Od zakupu VPN nie zbankrutujesz, a Twoje dane będą chronione.

Zapoznaj się z regulaminem

Jasne, nikt nie lubi czytać długaśnych i pisanych topornym językiem regulaminów. Zanim jednak zaznaczysz kwadracik przy wyrazie „akceptuję”, zapoznaj się z założeniami usługodawcy VPN. Dzięki temu uzyskasz pewność, że polityka firmy rzeczywiście zakłada ochronę Twoich danych, oraz kompletną prywatność Twoich działań w sieci.

Jak skonfigurować VPN na swoim telefonie?

Z sieci VPN w telefonie warto korzystać przez większość czasu. Są oczywiście wyjątki, jak na przykład niektóre strony internetowe, które blokują dostęp przez szyfrowane połączenie. Aplikacje bankowe również nie lubią, gdy starasz się dodatkowo zabezpieczyć, więc przy kilku próbach logowania do banku może dojść do niechcianej blokady konta. W takich sytuacjach lepiej będzie, jeżeli na chwilę wyłączysz VPN w swoim smartfonie.

Sama konfiguracja aplikacji jest dziecinnie prosta, niezależnie od systemu operacyjnego w Twoim telefonie. Wystarczy kilka łatwych korków, by cieszyć się bezpiecznym połączeniem z VPN w swoim urządzeniu mobilnym z Androidem:

 1. Po pierwsze, gdy już znajdziesz odpowiednią aplikację dla swoich potrzeb, musisz pobrać ją na swój telefon. Jeśli jest to płatny program, dokonaj subskrypcji i opłaty.
 2. Będąc w posiadaniu danych do konfiguracji VPN w telefonie, przejdź do ustawień systemowych swojego smartfona.
 3. Wyszukaj „Ustawienia sieci i połączeń”, a następnie kliknij sekcję VPN.
 4. Wybierz funkcję dodania PPTP VPN.
 5. Teraz należy wpisać uzyskane dane do konfiguracji połączenia VPN. Wpisz nazwę VPN, serwer VPN, a także (jeśli trzeba) nazwę użytkownika i hasło.
 6. Połącz się ze skonfigurowaną siecią VPN z listy i… gotowe!


Poprawna konfiguracja sieci VPN dla iPhone’a wygląda bardzo podobnie:

 1. Po wybraniu aplikacji pobierz ją z App Store.
 2. Przejdź do ogólnych ustawień systemu w telefonie.
 3. Wybierz zakładkę „Sieć”, a kolejno VPN.
 4. Kliknij „Dodaj konfigurację VPN”, a tam uzupełnij odpowiednie pola. Wpisz również nazwę użytkownika i hasło. Na koniec potwierdź zmiany przyciskiem „Zachowaj”.
 5. Następnie powinno pojawić się wprowadzone przez Ciebie połączenie, które możesz wybrać, by podłączyć się do VPN i bezpiecznie korzystać z Internetu w telefonie.

Wyłączanie VPN w telefonie najczęściej odbywa się z poziomu aplikacji i polega na kliknięciu odpowiedniego przycisku, który odłączy połączenie telefonu z VPN. Nie usuwaj wprowadzonej konfiguracji, jeśli przy następnym korzystaniu z VPN chcesz połączyć się z tą samą siecią bez konieczności ponownej zmiany ustawień.

Trzy najważniejsze powody, dla których warto pobrać VPN

No tak, jesteśmy społeczeństwem instant, wiecznie niecierpliwi, chcemy uzyskać niemal wszystko błyskawicznie. Tym bardziej w Internecie. Przecież nowoczesne technologie powinny działać w mig, prawda? Same sieci VPN jednak mają niewiele wspólnego z prędkością, ponieważ na jej działanie wpływa szereg innych czynników. Może to być muląca przeglądarka internetowa, Twoja sieć Wi-Fi, albo Twój dostawca internetowy, etc. Pomiędzy poszczególnymi usługami wirtualnych sieci prywatnych różnice w prędkości są tak minimalne, że szkoda tracić czasu na szukanie „najszybszego VPN”.

Bezpiecznie przeglądaj Internet – dzięki sieciom VPN przede wszystkim zabezpieczysz swoje dane, przez co będziesz mógł swobodnie korzystać z Internetu. Jeśli z telefonu korzystasz w celach służbowych, wysyłasz ważne i poufne maile do swoich klientów, możesz ochronić swoją skrzynkę mailową przed ewentualnym przechwytem plików i informacji przez niepożądane osoby i instytucje. Co więcej, dzięki VPN w telefonie możesz cieszyć się ochroną danych na wirtualnych dyskach, dodatkowo zabezpieczając swoje pliki w chmurze. Mało? A co powiesz na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem czy niechcianymi reklamami? VPN w smartofnie zabezpieczy Cię również przed tym.

Zabezpiecz publiczne przeglądanie przez Wi-Fi – skończył Ci się pakiet gigabajtów, a musisz szybko coś sprawdzić online? Galerie handlowe, restauracje, kawiarnie, dworce i inne miejsca publiczne oferują często niezabezpieczone sieci Wi-Fi dla swoich klientów. Nie wymagają nawet hasła, łączysz się, wszystko działa. A tymczasem z pozoru błahe korzystanie z publicznej sieci bezprzewodowej to jedno z największych zagrożeń dla Ciebie i Twojego telefonu. Ponieważ każdy może korzystać z takich sieci, to bardzo łatwo jest się do nich włamać i wykraść poufne dane, takie jak hasła do logowania czy numery kard kredytowych. Po co narażać się na utratę pieniędzy, skoro można skorzystać z VPN? Dzięki wirtualnej sieci prywatnej w swoim telefonie zabezpieczysz korzystanie z publicznego Wi-Fi, nie ryzykując tym samym utraty danych, prywatności i oszczędności.

Obejdź blokady regionalne – korzystanie z Netflix US w telefonie? Dostęp do TVP VOD poza granicami Polski? Jeśli chcesz korzystać z treści, na które nałożona jest blokada regionalna, VPN w telefonie przychodzi z pomocą. Łącząc się z siecią wirtualną, ulokowaną na serwerze w innym kraju, zyskujesz jego IP, a dostawcy usług internetowych nie mogą Cię zidentyfikować. Przykładowo, mieszkając w Polsce, zmieniasz swoją wirtualną geolokalizację na Stany Zjednoczone, po czym możesz korzystać z oferty platform streamingowych, przygotowanych dla tego właśnie kraju. Wszystko odbywa się przy zachowaniu pełnej anonimowości, więc dzięki VPN w telefonie możesz, nie zostawiając śladów, odblokować dostęp do treści ocenzurowanych w Twoim kraju.

Jak wygląda korzystanie z VPN?

Gdy na Twoim telefonie zainstalowałeś już odpowiednią aplikację VPN, poprawnie skonfigurowałeś ustawienia programu i sieci w swoim urządzeniu, przyszedł czas, by rozkoszować się korzystaniem z Internetu w bezpieczny, zaszyfrowany, oraz – co najważniejsze – w stu procentach legalny sposób. Wszystko wydaje się proste i nieskomplikowane, ale na czym tak naprawdę polega korzystanie z sieci VPN na smartfonie?

Kiedy używasz VPN w telefonie, łączysz się z jednym z tysięcy serwerów na całym świecie, które udostępniane są przez usługodawców prywatnych sieci wirtualnych. Podczas podłączenia się do sieci VPN, otrzymujesz swój zindywidualizowany i unikatowy adres IP, dzięki któremu Twoje urządzenie można zidentyfikować online. Różnica polega na tym, że korzystasz z zewnętrznego adresu IP, który należy do usługodawcy sieci VPN.

Przechodząc online na telefonie jesteś teraz bezpieczny, a Twoje dane zaszyfrowane. Szyfrowanie polega na zamianie informacji w specjalny kod, co pozwala uzyskać Ci zwiększone bezpieczeństwo przed atakami hakerów. Z kolei ukrycie IP i korzystanie z zewnętrznego adresu zapewnia Ci anonimowość, a treści, które przeglądasz online na swoim telefonie są trudniejsze od namierzenia i śledzenia.

Jak VPN w telefonie chroni ciebie i twoje dane?

Wirtualne sieci prywatne, czyli właśnie nasz VPN, mają tę zaletę, że szyfrują połączenie z Internetem Twojego telefonu. Czy tego chcesz, czy nie, podczas przeglądania treści online następuje dwustronna wymiana danych. Niektóre dane pobierasz, inne wysyłasz. Często odbywa się to bez Twojej świadomości i choć zazwyczaj nie ma w tym nic złego, to jednak każdemu zależy na prywatności, prawda? 

W wirtualnym świecie czeka na Ciebie wiele niebezpieczeństw, a cyberprzestępcy tylko czyhają na przechwycenie Twoich danych. Bardzo łatwo utracić poufne dane ze smartfona, nie tylko prywatne zdjęcia i filmiki, albo bazę klientów i maile służbowe. Podczas niezabezpieczonego połączenia z Internetem może dojść do wycieku nasz loginów i haseł, lub nawet numerów kont bankowych i kard kredytowych. VPN ochroni Ciebie, Twój telefon i Twoje dane.

ochrona hasła w telefonie

Zamiana informacji w specjalny szyfr pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą danych. Nawet gdyby doszło do przechwycenia poufnych informacji, to zaszyfrowane dane są dla osób niepowołanych bezużyteczne. Zakodowane przez VPN dane bardzo trudno jest zdekodować osobom trzecim. Renomowane sieci VPN pozwalają również na zabezpieczenie telefonu przed złośliwym oprogramowaniem (np. malware, adware) czy programami szpiegowskimi.

Korzystanie z sieci VPN w telefonie powoduje również, że możesz bezpiecznie zacząć korzystać z publicznego Wi-Fi, czy to w kawiarni przy małej czarnej, albo na dworcu w oczekiwaniu na pociąg. Sieci, do których dostęp ma każdy użytkownik, to bardzo niebezpieczne rozwiązanie, pełne pułapek, zastawionych na nieuświadomionych Internautów. Na szczęście Ty już wiesz, jak się bronić przed złośliwymi hakerami – po prostu zainstaluj program VPN w swoim smartfonie.

Wybieraj tylko renomowanych dostawców

Pewnie, możesz zainstalować darmowy program VPN. Pamiętaj jednak, że takie aplikacje najczęściej zapisują logi. Innymi słowy, prowadzą rejestr zdarzeń, zawierający informacje o działaniach dotyczących Twojego poruszania się po Internecie. Pamiętasz, co mówiliśmy o prywatności i anonimowości? No właśnie.

Jeśli zatem zależy Ci nie tylko na bezpieczeństwie, ale cenisz sobie również zachowanie poufności, postaw na sprawdzonych dostawców. Oferują oni płatne aplikacje, ale potraktuj wybór VPN jak ubezpieczenie – żeby pokryć wszystkie najważniejsze elementy, po prostu trzeba zapłacić. Oto najlepsi usługodawcy, oferujący świetne aplikacje VPN dla Twojego smartfona:

 1. NordVPN – dzięki łatwej i szybkiej konfiguracji aplikacji, a także przejrzystemu wyglądowi samego programu, jest to zdecydowany numer 1 wśród apek VPN. Wybierając tę usługę, będziesz mógł korzystać jednocześnie z 6 urządzeń, połączonych do VPN w tym samym czasie. Usługodawca NordVPN oferuje też atrakcyjne promocje i konkurencyjne ceny, więc wcale nie wykosztujesz się, by zabezpieczyć swój smartfon. Przejdź na stronę NordVPN >>

 2. ExpressVPN – kolejny niekwestionowany ulubieniec użytkowników. Aplikacja VPN na telefon jest godna zaufania i polecenia, o czym świadczy mnóstwo pozytywnych recenzji ExpressVPN. Usługa stale jest rozwijana i udoskonalana, a cechuje ją między innymi bardzo dobra obsługa klienta, oraz zaplecze informatyczne, pracujące codziennie nad utrzymaniem połączeń z serwerami. VPN oferuje też atrakcyjne promocje, więc warto śledzić ich stronę i profile w social media. Przejdź na stronę ExpressVPN >>

 3. SaferVPN – usługa ta zyskuje w ostatnich latach na popularności i obecnie jest wykorzystywana przez miliony użytkowników na całym świecie. Połączenie z serwerami SaferVPN jest szybkie i niezawodne, a dzięki zmianie geolokalizacji możesz wygodnie się rozsiąść i w łatwy sposób uzyskać dostęp do zagranicznego Netfliksa na swoim smartfonie. Usługodawca oferuje też bardzo dobrą obsługę klienta i atrakcyjne zniżki. Przejdź na stronę SaferVPN >>
 
Pamiętaj, że ostateczny wybór aplikacji VPN na telefon zależy od Ciebie. Skorzystaj z naszych porad, by już dziś przekonać się do korzystania z szyfrowanego połączenia na swoim smartfonie. Bezpieczeństwo i prywatność przede wszystkim.
Aktulane promocje
Surfshark logo
4.2/5
9.2/10
Taniej o 82%
CyberGhost logo
4.3/5
9.3/10
Taniej o 84%
zdjęcie profilowe
AUTOR
Wojtek Sikora

Jest certyfikowanym programistą i pasjonatem nowinek technicznych. Dzięki swoim zainteresowaniom stał się expertem w dziedzinie testowania oprogramowań. Na co dzień tworzy strony internetowe i rozwiązuje zagadnienia z obszaru optymalizacji stron www.