Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN, to technologia, która wykorzystuje serwer pośredniczący, dzięki któremu możesz połączyć się z Internetem, jednocześnie zachowując większą prywatność podczas surfowania. Taka sieć ułatwia szyfrowanie danych podczas ich przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego w Internecie, nie narażając ich na przechwycenie przez osoby niepowołane. Nawet, jeśli Internet służy Ci tylko do czytania wiadomości, każdy ruch w sieci opiera się na obustronnej wymianie danych. Czy przeglądając treści na smartfonie udostępniasz nieświadomie informacje na swój temat? Czy sieć VPN jest niezbędna, by zwiększyć własne bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu na urządzeniu mobilnym? Oto cała prawda na temat VPN w telefonie.
Sieci VPN stale zyskują na popularności. Coraz więcej użytkowników Internetu decyduje się na korzystanie z wyspecjalizowanych programów do szyfrowania połączenia. Jest to legalna i bezpieczna metoda, by ukryć swoje dane w sieci przed potencjalnym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców. Jeśli dbasz o własną prywatność w Internecie lub chcesz bezproblemowo poruszać się po globalnej sieci z każdego miejsca na Ziemi, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Z VPN możesz korzystać nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych, w tym także na telefonie czy smartfonie.
Zatem czym jest VPN w telefonie? Przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa i odblokowania dostępu do materiałów niedostępnych przy klasycznym połączeniu internetowym. W poniższym artykule wprowadzimy Cię w kwestie związane z wyborem właściwej aplikacji na telefon, sposobu konfiguracji VPN w telefonie, a także poruszymy temat najważniejszych powodów, dla których warto pobrać VPN na swój telefon. Opiszemy też sposób działania sieci wirtualnych w twoim smartfonie. Na koniec udowodnimy, że sieci VPN naprawdę chronią Ciebie i Twoje dane, a także przedstawimy kilku renomowanych usługodawców VPN.
Obecnie bardzo cenimy sobie stały dostęp do Internetu na telefonie. Każdy z nas chce przecież być na bieżąco z mediami społecznościowymi, szybko odpowiadać na wiadomości od znajomych w komunikatorach, albo cieszyć się dostępem do muzyki, filmów i gier online. Wielu socjologów jest zdania, że smartfony zdominowały nasze życie codzienne. Nic dziwnego, skoro producencie telefonów oferują nam tak wiele, a sieci komórkowe kuszą nas atrakcyjnymi planami taryfowymi, bogatymi w gigabajty Internetu. Warto jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie w sieci. Zanim jednak zabezpieczysz swoje urządzenie podczas internetowych wojaży, przed Tobą najważniejsze zadanie. Wybór odpowiedniej aplikacji. Bez niej ani rusz.
Szukając aplikacji VPN w Google Play na telefonach z systemem Android, w App Store na iPhone’ach, albo w AppGallery na smartfonach marki Huawei, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Więcej informacji na temat sieci VPN w zależności od systemu operacyjnego, znajdziesz tutaj:
– VPN na Android
– VPN na iPhone (iOS)
Z sieci VPN w telefonie warto korzystać przez większość czasu. Są oczywiście wyjątki, jak na przykład niektóre strony internetowe, które blokują dostęp przez szyfrowane połączenie. Aplikacje bankowe również nie lubią, gdy starasz się dodatkowo zabezpieczyć, więc przy kilku próbach logowania do banku może dojść do niechcianej blokady konta. W takich sytuacjach lepiej będzie, jeżeli na chwilę wyłączysz VPN w swoim smartfonie.
Sama konfiguracja aplikacji jest dziecinnie prosta, niezależnie od systemu operacyjnego w Twoim telefonie. Wystarczy kilka łatwych korków, by cieszyć się bezpiecznym połączeniem z VPN w swoim urządzeniu mobilnym z Androidem:
Poprawna konfiguracja sieci VPN dla iPhone’a wygląda bardzo podobnie:
Wyłączanie VPN w telefonie najczęściej odbywa się z poziomu aplikacji i polega na kliknięciu odpowiedniego przycisku, który odłączy połączenie telefonu z VPN. Nie usuwaj wprowadzonej konfiguracji, jeśli przy następnym korzystaniu z VPN chcesz połączyć się z tą samą siecią bez konieczności ponownej zmiany ustawień.
No tak, jesteśmy społeczeństwem instant, wiecznie niecierpliwi, chcemy uzyskać niemal wszystko błyskawicznie. Tym bardziej w Internecie. Przecież nowoczesne technologie powinny działać w mig, prawda? Same sieci VPN jednak mają niewiele wspólnego z prędkością, ponieważ na jej działanie wpływa szereg innych czynników. Może to być muląca przeglądarka internetowa, Twoja sieć Wi-Fi, albo Twój dostawca internetowy, etc. Pomiędzy poszczególnymi usługami wirtualnych sieci prywatnych różnice w prędkości są tak minimalne, że szkoda tracić czasu na szukanie „najszybszego VPN”.
Bezpiecznie przeglądaj Internet – dzięki sieciom VPN przede wszystkim zabezpieczysz swoje dane, przez co będziesz mógł swobodnie korzystać z Internetu. Jeśli z telefonu korzystasz w celach służbowych, wysyłasz ważne i poufne maile do swoich klientów, możesz ochronić swoją skrzynkę mailową przed ewentualnym przechwytem plików i informacji przez niepożądane osoby i instytucje. Co więcej, dzięki VPN w telefonie możesz cieszyć się ochroną danych na wirtualnych dyskach, dodatkowo zabezpieczając swoje pliki w chmurze. Mało? A co powiesz na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem czy niechcianymi reklamami? VPN w smartofnie zabezpieczy Cię również przed tym.
Zabezpiecz publiczne przeglądanie przez Wi-Fi – skończył Ci się pakiet gigabajtów, a musisz szybko coś sprawdzić online? Galerie handlowe, restauracje, kawiarnie, dworce i inne miejsca publiczne oferują często niezabezpieczone sieci Wi-Fi dla swoich klientów. Nie wymagają nawet hasła, łączysz się, wszystko działa. A tymczasem z pozoru błahe korzystanie z publicznej sieci bezprzewodowej to jedno z największych zagrożeń dla Ciebie i Twojego telefonu. Ponieważ każdy może korzystać z takich sieci, to bardzo łatwo jest się do nich włamać i wykraść poufne dane, takie jak hasła do logowania czy numery kard kredytowych. Po co narażać się na utratę pieniędzy, skoro można skorzystać z VPN? Dzięki wirtualnej sieci prywatnej w swoim telefonie zabezpieczysz korzystanie z publicznego Wi-Fi, nie ryzykując tym samym utraty danych, prywatności i oszczędności.
Obejdź blokady regionalne – korzystanie z Netflix US w telefonie? Dostęp do TVP VOD poza granicami Polski? Jeśli chcesz korzystać z treści, na które nałożona jest blokada regionalna, VPN w telefonie przychodzi z pomocą. Łącząc się z siecią wirtualną, ulokowaną na serwerze w innym kraju, zyskujesz jego IP, a dostawcy usług internetowych nie mogą Cię zidentyfikować. Przykładowo, mieszkając w Polsce, zmieniasz swoją wirtualną geolokalizację na Stany Zjednoczone, po czym możesz korzystać z oferty platform streamingowych, przygotowanych dla tego właśnie kraju. Wszystko odbywa się przy zachowaniu pełnej anonimowości, więc dzięki VPN w telefonie możesz, nie zostawiając śladów, odblokować dostęp do treści ocenzurowanych w Twoim kraju.
Gdy na Twoim telefonie zainstalowałeś już odpowiednią aplikację VPN, poprawnie skonfigurowałeś ustawienia programu i sieci w swoim urządzeniu, przyszedł czas, by rozkoszować się korzystaniem z Internetu w bezpieczny, zaszyfrowany, oraz – co najważniejsze – w stu procentach legalny sposób. Wszystko wydaje się proste i nieskomplikowane, ale na czym tak naprawdę polega korzystanie z sieci VPN na smartfonie?
Kiedy używasz VPN w telefonie, łączysz się z jednym z tysięcy serwerów na całym świecie, które udostępniane są przez usługodawców prywatnych sieci wirtualnych. Podczas podłączenia się do sieci VPN, otrzymujesz swój zindywidualizowany i unikatowy adres IP, dzięki któremu Twoje urządzenie można zidentyfikować online. Różnica polega na tym, że korzystasz z zewnętrznego adresu IP, który należy do usługodawcy sieci VPN.
Przechodząc online na telefonie jesteś teraz bezpieczny, a Twoje dane zaszyfrowane. Szyfrowanie polega na zamianie informacji w specjalny kod, co pozwala uzyskać Ci zwiększone bezpieczeństwo przed atakami hakerów. Z kolei ukrycie IP i korzystanie z zewnętrznego adresu zapewnia Ci anonimowość, a treści, które przeglądasz online na swoim telefonie są trudniejsze od namierzenia i śledzenia.
Wirtualne sieci prywatne, czyli właśnie nasz VPN, mają tę zaletę, że szyfrują połączenie z Internetem Twojego telefonu. Czy tego chcesz, czy nie, podczas przeglądania treści online następuje dwustronna wymiana danych. Niektóre dane pobierasz, inne wysyłasz. Często odbywa się to bez Twojej świadomości i choć zazwyczaj nie ma w tym nic złego, to jednak każdemu zależy na prywatności, prawda? W wirtualnym świecie czeka na Ciebie wiele niebezpieczeństw, a cyberprzestępcy tylko czyhają na przechwycenie Twoich danych. Bardzo łatwo utracić poufne dane ze smartfona, nie tylko prywatne zdjęcia i filmiki, albo bazę klientów i maile służbowe. Podczas niezabezpieczonego połączenia z Internetem może dojść do wycieku nasz loginów i haseł, lub nawet numerów kont bankowych i kard kredytowych. VPN ochroni Ciebie, Twój telefon i Twoje dane.
Zamiana informacji w specjalny szyfr pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą danych. Nawet gdyby doszło do przechwycenia poufnych informacji, to zaszyfrowane dane są dla osób niepowołanych bezużyteczne. Zakodowane przez VPN dane bardzo trudno jest zdekodować osobom trzecim. Renomowane sieci VPN pozwalają również na zabezpieczenie telefonu przed złośliwym oprogramowaniem (np. malware, adware) czy programami szpiegowskimi.
Korzystanie z sieci VPN w telefonie powoduje również, że możesz bezpiecznie zacząć korzystać z publicznego Wi-Fi, czy to w kawiarni przy małej czarnej, albo na dworcu w oczekiwaniu na pociąg. Sieci, do których dostęp ma każdy użytkownik, to bardzo niebezpieczne rozwiązanie, pełne pułapek, zastawionych na nieuświadomionych Internautów. Na szczęście Ty już wiesz, jak się bronić przed złośliwymi hakerami – po prostu zainstaluj program VPN w swoim smartfonie.
Jest certyfikowanym programistą i pasjonatem nowinek technicznych. Dzięki swoim zainteresowaniom stał się expertem w dziedzinie testowania oprogramowań. Na co dzień tworzy strony internetowe i rozwiązuje zagadnienia z obszaru optymalizacji stron www.