Darmowy VPN a ochrona prywatności

Ostatnią aktualizację wykonano 19 pażdziernika 2022
darmowy vpn

Darmowy VPN brzmi jak idealne rozwiązanie — pełna anonimowość w Internecie, odblokowane zablokowanej treści i swoboda przeglądania tego, co chcesz, bez obawy, że zostaniesz śledzony, a wszystko to bez wydawania ani grosza. Ale czy tego możesz realistycznie oczekiwać?

Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa darmowa sieć VPN, zanim powierzysz jej swoją aktywność online. Wiedza o tym, w jaki sposób dostawcy mogą sobie pozwolić na oferowanie bezpłatnej usługi w pierwszej kolejności i jakie poświęcenia będziesz musiał ponieść w zakresie funkcjonalności i prywatności, jest niezbędna i z pewnością wpłynie na Twoją decyzję.

Czy najprościej będzie skorzystać z bezpłatnych programów VPN czy może jednak lepiej zaufać płatnym rozwiązaniom? Dziś przybliżymy Ci temat darmowych programów VPN.

SPIS TREŚCI

Jeśli szukasz najskuteczniejszego sposobu na zabezpieczenie swojego komputera, zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych programów VPN w Polsce.

Darmowy VPN

Słysząc słowo „darmowy” powinniśmy sobie od razu zapalić pomarańczowe światełko i być ostrożnym wobec takich produktów i usług, VPN nie są wyjątkiem. Prawdą jest, że niektóre bezpłatne sieci VPN oferują naprawdę dobre połączenia oraz usługi i warto z nich korzystać. Najczęściej jednak jest to tylko krótki okres użytkowania. Musisz mieć na uwadze, że nie wszystkie darmowe sieci VPN są bezinteresowne i niestety w niektórych przypadkach nie otrzymasz tego czego oczekujesz.

Darmowe usługi często zarabiają na inwazyjnych reklamach lub niekiedy sprzedają dane użytkowników stronom trzecim. Ochrona prywatności powinna być przecież priorytetem w programach VPN. Niektórzy dostawcy oferują ograniczoną podstawową aplikację za darmo, z zamiarem przekonania Cię do otrzymania płatnej subskrypcji później. Pamiętaj w tym wypadku nie idź na skróty, zmieniając rodzaj abonamentu na płatny upewnij się, że wybierasz najlepszego dostawcę, który ma ofertę najbardziej dostosowaną do twoich potrzeb.

Nie zdziwisz się, gdy usłyszysz, że żaden darmowy VPN nie może dorównać najlepszym usługom VPN, ale dla zwykłych użytkowników mogą one być przydatnym narzędziem do dyspozycji. Chociaż żaden z nich nie współpracuje z Netflix i wszystkie mają ograniczenia, mogą być przydatne do sprawdzania wiadomości e-mail i prywatnego przeglądania w podatnych na ataki sieciach – ale w przypadku wielu osób wady przeważają nad korzyściami.

Gdzie bezpłatnie przetestować sieć VPN

Z doświadczenia wiemy, że duża część osób poszukuje darmowego programu VPN. Z reguły potrzebują go na krótki okres lub chce wypróbować najlepszy VPN przed zakupem pełnej subskrypcji. Wychodząc na przeciw, przygotowaliśmy dla Ciebie listę sieci VPN, które umożliwiają okres testowy maksymalnie do 45 dni.

Program VPN
Okres testowy
Szczegóły oferty
1
4.2/5
7 dni całkowicie za darmo + 31 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
2
4.3/5
45 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
3
4.8/5
30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
4
30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
4.2/5
5
4.1/5
30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Dużo osób zastanawia się nad darmową wersją VPN, ponieważ chce wypróbować zalety VPN przed zaakceptowaniem comiesięcznej płatności. I tutaj pojawia się bardzo często oferowana gwarancja zwrotu pieniędzy, najczęściej jest to 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, z której możesz śmiało bez strachu skorzystać. Co prawda na początku musimy dokonać opłaty, ale jeśli program nam się nie spodoba dostaniemy zwrot wpłaconej kwoty w całości.

W Polsce płatne sieci VPN, które gwarantują nam bezpłatny miesiąc użytkowania przy gwarancji zwrotu pieniędzy są generalnie bezpieczniejsze i oferują więcej opcji. Jest to przede wszystkim nieograniczona ilość przesyłu danych, nieograniczone prędkości, odpowiednia obsługa klienta i dostęp do usług przesyłania strumieniowego z całego świata, gdziekolwiek jesteś. 

Bezpłatny VPN na dłuższy okres

Pomimo naszych rekomendacji, jeśli w dalszym ciągu zależy Ci na znalezieniu całkowicie darmowego VPN, poniżej znajdziesz krótką listę. Bez zbędnego owijania poniżej znajdziesz możliwe zagrożenia, które niesie za sobą korzystanie z bezpłatnych sieci VPN. Mogą one się pojawić u wybranego dostawcy, ale oczywiście nie muszą.

Możliwe zagrożenia bezpłatnych sieci VPN

  • inwazyjne reklamy
  • sprzedaż danych użytkowników stronom trzecim
  • bardzo małą liczna serwerów do wyboru
  • wszelkie limity: danych, prędkości, torrentowania
  • brak zasad braku logów

Kiedy możesz bezpiecznie korzystać z bezpłatnych VPN?

Zastanawiasz się czy bezpłatna sieć byłaby dla ciebie bezpieczna? Wszystko zależy od tego, do czego chcesz używać darmowej sieci VPN. Gdy zależy ci na zwiększeniu bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, uruchom program VPN, włącz szyfrowane połączenie z serwerem i bezpiecznie korzystaj ze swoich działań online, wiedząc, że żadne wścibskie oczy nie będą w stanie zobaczyć twoich prywatnych informacji. Gdy ominiesz szerokim łukiem sieci, które stanowczo odradzamy, prawdopodobnie unikniesz sprzedaży twoich danych przez dostawcę.

Natomiast gdy twoim głównym celem jest prowadzenie transmisji strumieniowej VPN lub po prostu korzystanie z Netfᥣix, prawdopodobnie wystąpią problemy z ograniczeniami danych i ograniczeniami prędkości. Podobnie, gdy chcesz użyć darmową wersję VPN podczas pobierania terabajtów plików torrent, programów czy filmów napotkasz ograniczenia. Bezpłatne sieci cały ruch kierują do dosłownie kilku serwerów, nie masz możliwości wyboru pomiędzy tysiącami serwerów jak to jest w płatnych VPN. Tym samym prędkości są ograniczone, ponieważ cały ruch skupia się w kilku miejscach. Darmowy VPN po prostu nie rozwiąże problemu, kiedy korzystasz z Internetu w szerszym zakresie. W takich przypadkach znacznie lepiej będzie ci z płatną wersją sieci VPN.

Najlepszy darmowy VPN

Abyś nie czuł się zawiedziony przedstawimy Ci sieci VPN, które są całkowicie bezpłatne. Nie musisz się rejestrować i podawać informacji na temat karty płatniczej ani korzystać z gwarancji zwrotu pieniędzy. Bezpłatnie oznacza tu dosłownie bezpłatnie. Sieci VPN z bezpłatnymi wersjami próbnymi, które automatycznie zamieniają się w płatną subskrypcję, nie są tutaj uwzględnione.

Aktulane promocje
Surfshark logo
4.2/5
9.2/10
Taniej o 82%
CyberGhost logo
4.3/5
9.3/10
Taniej o 84%

Dane techniczne ProtonVPN Free
Torrenty: nie
Limit danych: brak
Ograniczenie prędkości: brak
Jednoczesne połączenia: 1
Lokalizacje serwerów: 3
Cena: całkowicie za darmo

Popularny dostawca ze Szwajcarii oferuje przyjazne dla użytkownika oprogramowanie i aplikacje z doskonałym szyfrowaniem. Darmowa wersja ProtonVPN nie ma ograniczeń danych. Do kolejnych plusów zaliczymy to, że współpracuje z komputerami Mac, Windows, Android, iOS, Linux, a nawet niektórymi routerami.

Niestety pojawią się kłopoty z zmniejszanymi prędkościami połączenia. Używając bezpłatnej wersji programu masz jedynie dostęp do 3 serwerów. Ma to sens, biorąc pod uwagę dużą liczbę osób korzystających z ograniczonej liczby bezpłatnych serwerów ProtonVPN. Gdy dzielisz serwer z dużą liczbą użytkowników, prędkość Internetu może spaść, ponieważ serwer stara się obsłużyć cały ruch danych.

ProtonVPN nie obsługuje pobierania torrentów. Oznacza to, że nie możesz pobierać plików z witryn torrentowych, gdy masz połączenie z bezpłatnym ich serwerem. ProtonVPN stosuje politykę braku logów, firma stawia na bezpieczeństwo i ochronę danych. Jeśli nie potrzebujesz torrentowanie to zdecydowanie jest to najbezpieczniejszy darmowy VPN na rynku.

Dane techniczne Windscribe
Torrenty: tak
Limit danych: 10 GB miesięcznie
Ograniczenie prędkości: niespójne prędkości
Jednoczesne połączenia: 1
Lokalizacje serwerów: 10
Cena: wersja całkowicie za darmo

Windscribe to zdecydowanie jedna z najlepszych bezpłatnych sieci VPN. Oferuje przepustowość 10 GB miesięcznie oraz daje ci wybór spośród 10 lokalizacji serwerów na całym świecie m in. W USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hongkongu i Niemczech. Niestety na liście nie znajdziemy Polski (nie uzyskamy polskiego IP). Niestety korzystając z bezpłatnej wersji Windscribe, możemy połączyć się jednocześnie jedynie z 1 urządzeniem. Kolejne ograniczenie bezpłatnej wersji to brak dostępu do protokołu OpenVPN. Cała reszta działa tak jak w płatnych subskrypcjach.

Program Windscribe jest bardzo prosty w obsłudze. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy interesujący nas serwer VPN, a następnie klikamy na przycisk POWER. Rejestracja również nie jest skomplikowana, aby się zarejestrować, wystarczy utworzyć nazwę użytkownika i hasło (adres e-mail jest opcjonalny, ale może okazać się przydatny, jeśli zapomnisz hasła).

Fani torrentowania, również będą zadowoleni. Darmowa wersja programu obsługuje torrenty. Poza tym dostawca Windscribe udostępnia swoim użytkownikom, również tym korzystającym z bezpłatnej wersji funkcję blokującą wyświetlanie reklam i złośliwe oprogramowanie.

Windscribe to dobry wybór. Wysoki limit danych, możliwość torrentowania. Poza tym dostawca zapewnia politykę braku logów oraz stosuje dobre rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Polecamy.

Dane techniczne Hide me
Torrenty: tak
Limit danych: brak
Ograniczenie prędkości: brak
Jednoczesne połączenia: 1
Lokalizacje serwerów: 5
Cena: całkowicie za darmo

Hide me to kolejna popularna propozycja bezpłatnej wersji programu VPN z Malezji.

Dostawca obsługuje torrenty co zdecydowanie wpływa na zainteresowanie użytkowników poszukujących rozrywki w sieci. Darmowa wersja zapewnia niestety jedynie 2 GB limitu danych miesięcznie.

Kolejne ograniczenie bezpłatnej wersji to dostęp do jedynie 5 lokalizacji serwerów i możliwość korzystania jednocześnie z 1 urządzenia. Mimo to Hide me oferuje nam ich całkiem dużo.

Bezpieczeństwo w Hide me jest na wysokim poziomie. Silne szyfrowania, zasada braku logów oraz obsługa wielu protokołów VPN udowadniają, że firma stawia na prywatność swoich użytkowników.

Wsparcie techniczne 24/7 dostępne jest również dla bezpłatnych użytkowników.

Hide me zapewnia, że nie będzie ograniczał szybkości połączenia darmowych użytkowników, zdecydowanie zapewnia wysoką wydajność. Jest to więcej niż solidna bezpłatna oferta, która stara się zachować twoją prywatność, bez zbyt wielu ograniczeń.

Których darmowych VPN unikać?

Poniżej znajduje się przegląd niektórych niebezpiecznych darmowych sieci VPN, które są stosunkowo popularne. Powiemy ci, dlaczego nie powinieneś ich używać.

Darmowa Sieć VPN
Dlaczego lepiej jej nie używać
1
Sprzedaje przepustowość użytkownikom - umożliwia to płacącym użytkownikom korzystanie z połączenia internetowego w celu uzyskania dostępu do sieci. W rezultacie Twój adres IP może zostać połączony z podejrzaną aktywnością.
2
Śledzi twoje dane w celu spełnienia żądań DMCA (Digital Millenium Copyright Act). Jeśli szukasz sposobu na anonimowe pobieranie , lepiej skorzystasz z innej sieci VPN.
3
Umożliwia firmom partnerskim śledzenie użytkowników. Udostępnia również dane partnerom handlowym, innym partnerom i spółce macierzystej Psiphon Pro. Innymi słowy, trudno będzie ci zachować anonimowość dzięki tej sieci VPN.

Darmowy VPN vs. płatny VPN

Podsumowując bezpłatna sieć VPN może być naprawdę darmowa, ale zazwyczaj jest ku temu inny powód. Możliwe, że dostawca będzie zarabiał na tobie w inny sposób – sprzedając twoje dane lub za pomocą inwazyjnych reklam. Niestety, ale darmowe wersje sieci VPN w żaden możliwy sposób nie mogą konkurować z płatnymi. Co to jest kilka serwerów w stosunku do kilku tysięcy, to samo tyczy się lokalizacji serwerów. Ponadto bezpłatne usługi zwykle ograniczają ilość danych, które możesz użyć i prędkość, z jaką możesz ich używać, co czyni je bezużytecznymi do przesyłania strumieniowego wideo czy torrentów.

Pamiętaj, że przy płatnych VPN, w których dostajesz naprawdę świetne warunki, miesięczne opłaty za użytkowanie programu są tak naprawdę niewielkie. Wybierając długi okres abonamentu kupimy świetny program VPN naprawdę tanio. Przykładowo korzystając z promocji w NordVPN możesz mieć płatną wersję już od 3.11 EUR miesięcznie. W zamian dostaniesz nieograniczoną przepustowość, dedykowane serwery do torrentowania oraz możesz wybierać spośród ponad 5400 serwerów w 59 krajach na całym świecie. Cena nie jest wygórowana a bezpieczeństwo i prywatność masz w tym wypadku zapewnione w 100%. Gorąco polecamy ci skorzystanie z możliwości gwarancji zwrotu pieniędzy i wypróbowania naszych najlepszych sieci VPN, które przetestowaliśmy i wybraliśmy specjalnie dla ciebie.

Często zadawane pytania

Czy masz pytanie dotyczące bezpłatnych sieci VPN? Kliknij jedno z najczęściej zadawanych pytań poniżej, aby przeczytać odpowiedź.

Wiele „darmowych” VPN wyrządza więcej szkody niż pożytku i wcale nie jest za darmo. Te aplikacje VPN przechowują i sprzedają Twoje dane osobowe. W takim przypadku VPN nie może być nazywany darmowym, ponieważ płacisz za swoje dane. Czasami darmowi dostawcy monitorują odwiedzane strony a dane te odsprzedają firmom marketingowym. Dostawcy VPN, którzy tego nie robią i oferują bardzo przyzwoite bezpłatne wersje, to np. ProtonVPN

Darmowe VPN często oferują jedynie niewielką ilość oraz słabą lokalizację serwerów, nie będziesz mógł oglądać Netflix z wieloma z tych usług. Poza tym często prędkości są znacznie ograniczone. Niektóre bezpłatne wersje VPN, takie jak ProtonVPN i Zoog VPN, czasami działają z Netflix, ale tego niestety nie możemy zagwarantować.

Niektóre (bezpłatne) sieci VPN zarabiają pieniądze, zbierając dane użytkownika i sprzedając je innym podmiotom. W takich przypadkach nie płacisz za korzystanie z VPN, ale zamiast tego płacisz za swoje dane osobowe. Na szczęście nie wszystkie VPN to robią. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z okresów próbnych VPN, które oferują gwarantowany zwrot pieniędzy w przypadku rezygnacji natomiast PureVPN zapewnia całkowicie bezpłatnie 7 dni użytkowania programu.

zdjęcie profilowe
AUTOR
Wojtek Sikora

Jest certyfikowanym programistą i pasjonatem nowinek technicznych. Dzięki swoim zainteresowaniom stał się expertem w dziedzinie testowania oprogramowań. Na co dzień tworzy strony internetowe i rozwiązuje zagadnienia z obszaru optymalizacji stron www.